Metody leczenia lekomanii

  1. Serio pytacie? Nie myślę nawet o ciężkiej depresji a taką też przeżyłam, gdy nie miałam nawet siły się umyć, nie…

leczenie lekomanii

Presja dzisiejszych czasów bardzo często popycha naszą ludzkość w stronę uzależnień. Ciągłe życie w stresie odbija się na naszym zdrowiu, co najczęściej powoduje potrzebę ulżenia sobie w farmakologiczny sposób. Każdy choć raz w swoim życiu miał styczność z różnego rodzaju środkami medycznymi, kiedy jednak możemy mówić już o uzależnieniu i jak sobie z nim radzić ?

Lekomania to rodzaj uzależnienia, które polega na nadużywaniu różnego rodzaju substancji farmaceutycznych. Chorzy najczęściej zażywają w nadmiernej ilości środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, nasenne oraz uspokajające. Początkowo tłumaczą to złym dniem w pracy, niewyspaniem się czy przeziębieniem. Z czasem, kiedy uzależnienie zaczyna brać nad nimi górę, ukrywają potrzebę ciągłej chęci zażywania leków przed innymi. Wtedy pojawia się izolacja i wycofanie z otoczenia. Uzależniony nie wie jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, w wyniku czego zamiast porady odpowiedniej osoby wybiera dalszą drogę ku katastrofie. To bardzo ważne, by jak najszybciej zauważyć taki problem u osób w naszym otoczeniu, gdyż tylko szybka reakcja i potencjalna terapia przynieść może zadowalające efekty.

Jak rozpoznać pierwsze objawy lekomanii? Doradzają specjaliści z kliniki medox-lekomania.pl

U chorego zaobserwować można zmianę osobowości, taka osoba zdaje się być wycofana i bardzo często agresywna. Kiedy uzależnienie rośnie w siłę, pojawić może się ogólna obojętność oraz upośledzenie zdolności psychomotorycznych. Z każdym takim objawem można oczywiście walczyć.

Metody walki z uzależnieniem

Obecnie skuteczne leczenie lekomanii polega na stopniowym odstawieniu uzależniających substancji. Wszystko w zależności od stopnia uzależnienia, ponieważ gwałtowne, całkowite odstawienie takich środków może poskutkować pojawieniem się zespołu odstawiennego, który objawia się zaburzeniami snu, niepokojem, lękiem i często podnieceniem. Bardzo dobre efekty przynosi stosowana terapia, która bazuje na uświadamianiu chorego, że każdy problem można rozwiązać inaczej niż w farmakologiczny sposób. Tutaj kluczowa jest systematyczna i indywidualna praca z pacjentem, wykonana odpowiednio przynosi miarodajne efekty. Zazwyczaj odpowiednio dobrane leczenie lekomanii pokazuje uzależnionemu nowe możliwości i pozwala na wygraną z nałogiem. Powrót do rzeczywistości jest jak najbardziej możliwy, a wszystkie dokuczliwe dolegliwości wynikające z uzależnienia, takie jak rozchwianie emocjonalne czy lęki ustępują.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz