Czy powinno się leczyć depresję?

  1. Serio pytacie? Nie myślę nawet o ciężkiej depresji a taką też przeżyłam, gdy nie miałam nawet siły się umyć, nie…

Depresja, czyli zaburzenie afektywne jednobiegunowe, funkcjonuje jako odrębna jednostka nozologiczna w światowej i europejskiej klasyfikacji chorób. Oznacza to, że depresja bezsprzecznie jest chorobą i wymaga specjalistycznego leczenia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie na depresję choruje nawet 300 milionów ludzi w każdym wieku, na całym świecie. Przyjmuje się, że problem ten dotyka w większej ilości kobiety.

Do trzech fundamentalnych objawów tego zaburzenia zaliczyć można: patologiczne i uporczywe obniżenie nastroju, męczliwość, rozumiana też jako osłabienie psychofizyczne oraz utrata zainteresowań i odczuwania przyjemności z dotychczasowych rozrywek, czyli inaczej anhedonia. Poza objawami osiowymi mogą wystąpić także inne, m.in. bezsenność lub nadmierna senność, płaczliwość, stany lękowe, niepokój, trudności z koncentracją i wiele innych. Osoby chore na depresję zmagają się także z myślami samobójczymi, które często kończą się podejmowaniem prób targnięcia się na swoje życie. W takich sytuacjach, ani chory ani jego bliscy nie są w stanie mu pomóc. Są to momenty, w których potrzebna jest wiedza specjalistyczna, niekiedy również leczenie farmakologiczne. Konieczna jest konsultacja u psychiatry, czasem też włączenie w proces leczenia psychologa bądź psychoterapeuty. Warto podkreślić, że walka z depresji nie zawsze wiąże się w koniecznością przebywania na oddziale psychiatrycznym.
Dla chorego na depresję często niemożliwe jest podstawowe funkcjonowanie ani wykonywanie złożonych czynności i nie wynika to z braku chęci bądź lenistwa. Jest to efektem zmian hormonalnych i neurologicznych, jakie zachodzą w organizmie chorego pod wpływem działania choroby.

Należy podkreślić, że istnieją skuteczne (tzn. udowodnione badaniami naukowymi) sposoby na leczenie depresji. Depresja jest chorobą i wymaga leczenia, co więcej – możliwe jest jej wyleczenie. Należy jednak tę próbę podejmować w konsultacji ze specjalistami, a nie na własną rękę.

1 Trackback / Pingback

  1. Magda

Dodaj komentarz